Jana Špero
Osobni podaci
- rođena 24. travnja 1982. u Rijeci
Obrazovanje
- 2009. završila Poslijediplomski specijalistički studij Kriminalističko istraživanje na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Rijeci (univ. spec. crim)
- 2005. diplomirala na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Rijeci (mag.iur.)
- 2000. završila Ekonomsku školu Mije Mirkovića u Rijeci
- 1996. završila Osnovnu školu Turnić u Rijeci
Profesionalna karijera
|
pomoćnica ministra za zatvorski sustav i probaciju |
|
načelnica Sektora za probaciju u Ministarstvu pravosuđa
|
|
voditeljica Probacijskog ureda Rijeka Ministarstva pravosuđa
|
|
načelnica Odjela za suradnju s drugim međunarodnim kaznenim sudovima u Ministarstvu pravosuđa
|
|
viša stručna savjetnica, Uprava za međunarodnu suradnju, međunarodnu pravnu pomoć i suradnju s
međunarodnim kaznenim sudovima, Ministarstvo pravosuđa |
|
stručna savjetnica, Uprava za međunarodnu suradnju, međunarodnu pravnu pomoć i suradnju s
međunarodnim kaznenim sudovima, Ministarstvo pravosuđa |
|
stručna suradnica, Uprava za međunarodnu suradnju s međunarodnim kaznenim sudovima,
Ministarstvo pravosuđa |
|
vježbenica, Uprava za međunarodnu suradnju s međunarodnim kaznenim sudovima,
Ministarstvo pravosuđa |
Publikacije i ostali radovi
- I. Kovčo Vukadin, J. Špero: „Hrvatski probacijski sustav: postignuća i perspektive“, Hrvatski ljetopis za kazneno pravo i praksu, Vol.22-Broj 2/2015
- J. Špero: „Uloga probacijske službe u izvršenju sudskih odluka“, Novine u kaznenom zakonodavstvu 2015., Zbornik radova
- J. Špero: „The Sector for Probation in the Republic of Croatia“, Irish Probation Journal, vol. 12, 2015
- Izvršna urednica knjige „Tužba zbog genocida u Hrvatskoj 1991. –1995. pred Međunarodnim sudom pravde - Rasprava o nadležnosti“
Stručna izlaganja
- TAIEX predavač na "Radionici o izvršenju kaznenih sankcija" u Bosni i Hercegovini 2012. godine i na radionici o „Uspostavi nacionalne probacijske službe“ u Crnoj Gori 2015. godine
- Govornik na konferenciji "Međunarodna suradnja na provedbi Okvirne odluke 2008/947 o primjeni načela uzajamnog priznavanja presuda i uvjetnih odluka s ciljem nadzora probacijskih mjera i alternativnih sankcija", Brasov, Rumunjska, 2013.
- Predavač na „Regionalnim edukacijama iz područja suzbijanja zlouporabe droga“ u organizaciji Ureda za suzbijanje zlouporabe droga i Pravosudne akademije (od 2013. do danas)
- Govornik na konferenciji "Sankcije i mjere u zajednici u zemljama srednje i istočne Europe", Chisinau, Moldova, 2014.
- Priprema i sudjelovanje na radionici „Zakon o probaciji i Zakon o izvršavanju kazne zatvora“ u organizaciji Pravosudne akademije, 2015.
- Predavač na seminaru „Novine u kaznenom zakonodavstvu-2015“ u organizaciji Vrhovnog suda RH i Pravosudne akademije, svibanj 2015.
- Izlaganje na godišnjem Stručnom skupu Kaznenog odjela Državnog odvjetništva Republike Hrvatske, listopad 2015.
- Sudjelovanje u svojstvu predavača na XXVIII. redovnom Savjetovanju Hrvatskog udruženja za kazneno pravo i praksu „Hrvatsko kazneno pravo u procijepu između ustaljivanja prakse i izmjene propisa“, Opatija, prosinac 2015.
- Sudjelovanje na radionici „Primjena e-učenja za službenike probacije i zatvora“, Dublin, 2015.
- Organizator, domaćin i predavač na drugoj konferenciji "Alternatives to Detention in Central and Eastern European countries", Dubrovnik, Hrvatska, 2016.
- Organizator, moderator i predavač na konferenciji „Prošlost, sadašnjost i budućnost Probacijske služe u Hrvatskoj“, Zagreb, 2017.
- predavač na 22. Konferenciji direktora zatvorskih i probacijskih službi Vijeća Europe, Lillestrøm, Norveška, 2017.
- organizator i voditelj okruglog stola „Elektronički nadzor na putu od pilot projekta ka trajnoj implementaciji“, Zagreb, 2017.
Ostalo
- od 2006. do 2015. godine član stručnog pravog tima koji zastupa Republiku Hrvatsku pred Međunarodnim sudom pravde povodom Tužbe Republike Hrvatske protiv Republike Srbije zbog povrede odredbi Konvencije o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida: do 2013. Case-manager tima, a od 2013. godine suzastupnica Republike Hrvatske pred Međunarodnim sudom pravde. Članica tima na usmenoj raspravi o nadležnosti 2008. godine te na usmenoj raspravi o meritumu tužbe 2014. godine
- od listopada 2016. članica upravnog odbora CEP-a (Confederation of European Probation), krovne organizacije koja okuplja probacijske službe u Europi
- Voditelj projekta "Razvoj probacijskog sustava u Republici Hrvatskoj" (IPA 2008)
- Voditelj projekta Transition facility "Potpora daljnjem razvoju i jačanju probacijske službe u Hrvatskoj" (CRO PROBATION)
- organizacija i vođenje bilateralne suradnje s Probacijskom i zatvorskom službom Norveške u okviru Financijskog mehanizma Kraljevine Norveške (2016.-2017.)
- Međunarodni ekspert Vijeća Europe na nekoliko međunarodnih projekata vezanih uz razvoj probacije i zatvorskog sustava:
- Zajednički Projekt Europske unije i Vijeća Europe „Harmonizacija sankcija u Bosni i Hercegovini sa praksom i europskim standardima " u okviru komponente "Uspostava probacije(a) u Bosni i Hercegovini“, 2013. – 2016.
- zajednički Projekt Europske unije i Vijeća Europe “Podrška institucijama u prevenciji diskriminacije u Crnoj Gori“, PREDIM, 2016.
- „Podrška implementaciji odluka i standarda Europskog suda za ljudska prava i Europskog odbora za sprječavanje mučenja i neljudskog ili ponižavajućeg postupanja ili kažnjavanja u Bugarskoj“ (Zatvorska reforma)
- Konzultant Vijeća Europe za okrugli stol "Uspostava probacije", Strasbourg, Francuska, 2013.
- Predstavnik Republike Hrvatske na Prvom svjetskom kongresu probacije, London, 2013.
- Predstavnik Republike Hrvatske u STREAM Projektu (Strategic Targeting of Recidivism through Evaluation And Monitoring), Den Haag, 2014.
- Predstavnik Republike Hrvatske u ISTEP fokus grupi za provedbu Okvirne odluke 947
- Suradnja na projektima: „Alternatives to imprisonment: identification and exchange of good practices", RAND istraživanje (u suradnji s Edukacijsko – rehabilitacijskim fakultetom), COST ACTION IS1106 Offender supervision in Europe
- Sudjelovanje u radu Nacionalnog tima za prevenciju i suzbijanje nasilja u obitelji i nasilja nad ženama
- organizacija studijskih posjeta stranih izaslanstava Sektoru za probaciju
- predstavnik Republike Hrvatske na multilateralnim sastancima Vijeća Europe o probaciji od 2012. godine i na brojnim međunarodnim konferencijama o probaciji, zatvorskom sustavu i restorativnoj pravdi te predavač na brojnim seminarima i radionicama o probaciji u Hrvatskoj
- Član / ispitivač Državne ispitne komisije koji ispituje posebni dio državnog stručnog ispita (u dijelu koji se odnosi na kazneno pravo, probacijske poslove i područje obiteljskog i kaznenog prava te socijalne skrbi za obavljanje poslova službenika pedagoga, defektologa i socijalnog radnika u pravosudnim tijelima)
- član nadzornog odbora Hrvatskog udruženja za kaznene znanosti i praksu
- predsjednica Stručnog povjerenstva za provedbu, praćenje i nadzor izvršavanja sigurnosne mjere obveznog psihosocijalnog tretmana
- Diplomatska akademija Ministarstva vanjskih i europskih poslova, Dvomjesečni diplomatski tečaj, 2011. godine
- Član izaslanstva RH na nekoliko zasjedanja Skupštine država stranaka Rimskog statuta Međunarodnog kaznenog suda u Den Haagu i prilikom izbora sudaca Međunarodnog kaznenog suda u UN-u u New Yorku 2009. godine
- Predstavnik Republike Hrvatske na prvoj Revizijskoj konferenciji Rimskoga statuta Međunarodnog kaznenog suda, Kampala, Uganda, 2010. godine
Strani jezici
- engleski i talijanski jezik